Dantenų uždegimas, dar žinomas kaip gingivitas, yra viena iš dažniausių burnos ertmės ligų, kuri gali paveikti ne tik dantų sveikatą, bet ir visą organizmą. Šiame straipsnyje išanalizuosime dantenų uždegimo priežastis, simptomus, gydymo metodus ir prevenciją.
Kas yra dantenų uždegimas?
Dantenų uždegimas – tai dantenų audinių uždegiminė reakcija, dažniausiai sukelta bakterijų kaupimosi dantų paviršiuje ir tarp dantų. Jei nebus imtasi veiksmų, dantenų uždegimas gali progresuoti į parodontitą, dar rimtesnę dantenų ligą, kuri gali sukelti dantų praradimą.
Priežastys
Bakterijos ir apnašos
Bakterijų kaupimasis ant dantų paviršiaus, kuris sudaro apnašas, yra pagrindinė dantenų uždegimo priežastis. Apnašos formuojasi, kai maisto likučiai, seilės ir bakterijos jungiasi. Nevalant dantų reguliariai, šios apnašos sukietėja ir virsta dantų akmenimis, kurie dar labiau dirgina dantenų audinius.
Bloga burnos higiena
Nepakankama burnos higiena – dar viena svarbi dantenų uždegimo priežastis. Jei nevalome dantų bent du kartus per dieną, nesinaudojame dantų siūlu ar burnos skalavimo skysčiu, padidiname riziką susirgti gingivitu.
Vidaus ligos
Tam tikros vidaus ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, imunodeficitai ir hormoniniai pokyčiai (pvz., nėštumo metu), gali padidinti dantenų uždegimo tikimybę. Cukrinis diabetas, pavyzdžiui, slopina organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis, todėl dantenų ligos gali pasireikšti greičiau.
Žalingi įpročiai
Kiti veiksniai, tokie kaip rūkymas ir per didelis alkoholio vartojimas, taip pat gali prisidėti prie dantenų uždegimo. Rūkymas sumažina dantenų kraujotaką, todėl tai padidina infekcijų tikimybę.
Simptomai
Pirmajame etape
Pirmieji gingivito simptomai paprastai būna subtilūs. Dantenos gali tapti raudonesnės, patinusios ir jautresnės. Per šį etapą gali pasireikšti dantenų kraujavimas, ypač valant dantis ar naudojant dantų siūlą.
Pažengusiame etape
Laikui bėgant, jei dantenų uždegimas nėra gydomas, simptomai gali pasunkėti. Dantenos gali pradėti atsitraukti nuo dantų, atsiranda plyšiai, kurie užpildomi bakterijomis. Gali pasireikšti nemalonus burnos kvapas, o dantys gali tapti judresni.
Gydymo metodai
Profesinė burnos higiena
Bene svarbiausias dantenų uždegimo gydymo metodas yra profesionali burnos higiena. Dantų higienistas gali pašalinti apnašas ir akmenis, taigi sumažinti uždegimo simptomus. Šis procesas turėtų būti atliekamas reguliariai – bent kartą per šešis mėnesius.
Namuose atliekamos procedūros
Be profesionalių procedūrų, svarbu gerai rūpintis dantimis namuose. Tai apima dantų valymą bent du kartus per dieną, naudojant fluoridu turinčią dantų pastą, dantų siūlo naudojimą ir burnos skalavimo skysčio taikymą.
Vaistų vartojimas
Dantenų uždegimo atveju gydytojas gali rekomenduoti ir specializuotus vaistus. Tai gali būti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, skirti sumažinti skausmą ir uždegimą, arba antiseptiniai skalavimo skysčiai, padedantys sumažinti bakterijų kiekį burnoje.
Prevencija
Reguliari burnos higiena
Dantenų uždegimo prevencija prasideda nuo švarios burnos. Reguliari burnos higiena, t.y. dantų valymas, dantų siūlo naudojimas ir reguliarios vizitų pas odontologus įpročių kūrimas, yra pagrindiniai veiksniai, norint išvengti šios ligos.
Subalansuota mityba
Subalansuota mityba taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Vartojant maistą, turintį daug vitaminų ir mineralų, ypač vitamino C, galima padėti išlaikyti dantenų sveikatą.
Žalingų įpročių atsisakymas
Jei vartojate alkoholį ar rūkote, rekomenduojama apriboti šiuos įpročius. Tai ne tik padeda išlaikyti burnos sveikatą, bet ir gerina bendrą organizmo būklę.
Dantenų uždegimas yra dažna, tačiau išvengiama būklė, kurios galima išvengti laikantis geros burnos higienos, reguliariai lankantis pas odontologą ir pasirūpinant subalansuota mityba.