Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimas yra dažna virškinimo trakto liga, kuriai būdingi uždegiminiai procesai, turintys įtakos šių organų gleivinėms. Ši liga gali sukelti rimtų sveikatos problemų, jei nebus tinkamai diagnozuota ir gydoma.
Kas yra skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimas?
Skrandžio uždegimas, dar vadinamas gastritu, ir dvylikapirštės žarnos uždegimas, arba duodenitu, yra dažniausiai pasitaikančios virškinimo sistemos ligos. Gastritas apibūdina skrandžio gleivinės uždegimą, o duodenitas – uždegiminį procesą dvylikapirštės žarnos srityje. Šios sąlygos gali pasireikšti atskirai arba kartu, todėl būtina išsiaiškinti jų atsiradimo priežastis, simptomus ir gydymo galimybes.
Priežastys
Infekcijos
Helicobacter pylori (H. pylori) yra viena iš pagrindinių skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimo priežasčių. Ši bakterija sukelia gleivinės pažeidimus, kurie gali sukelti gastritą ar pepsinę opą. Pasaulyje H. pylori infekcija yra plačiai paplitusi, ir maždaug pusė populacijos yra užsikrėtusi šia bakterija.
Vaistai
Ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas, pavyzdžiui, ibuprofeno ar aspirino, gali sukelti skrandžio gleivinės pažeidimą ir sukelti gastritą. Šie vaistai slopina prostaglandinų, kurie padeda apsaugoti gleivinę, gamybą.
Mityba ir gyvenimo būdas
Nepakankama mityba, per didelis alkoholio vartojimas, rūkymas, stresas ir netinkamas maisto racionas gali lemti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinės uždegimą. Aštrus maistas, gėrimai su kofeinu ir gazuoti gėrimai gali exacerbuoti simptomus.
Autoimuninės ligos
Kai kurie autoimuniniai sutrikimai, pavyzdžiui, autoimuninis gastritas, gali sukelti skrandžio gleivinės pažeidimus ir uždegimus.
Simptomai
Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimo simptomai gali būti įvairūs ir dažnai priklauso nuo uždegimo sunkumo. Dažniausi simptomai apima:
Skonio ir alkio pokyčiai
Pacientai gali jausti sumažėjusį apetitą arba gali būti šiek tiek išrankūs maistui. Taip pat gali būti pasikeitusios skonio savybės kai kuriems maisto produktams.
Virškinimo sutrikimai
Pūtimai, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas yra labai dažni simptomai. Taip pat gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, kartais su krauju, ką gali sukelti gleivinės pažeidimas.
Skirtumas tarp tarpo skausmo ir kitų skausmų
Pacientai dažnai skundžiasi skausmu arba diskomfortu skrandyje. Skausmas gali būti aštrus, deginantis arba nuolatinis ir gali pasireikšti po valgio.
Diagnostika
Klinikiniai tyrimai
Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą, apklausti pacientą dėl simptomų, mitybos įpročių ir vaistų vartojimo.
Endoskopija
Endoskopija yra vienas iš pagrindinių diagnostikos būdų, leidžiančių patikrinti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę. Šios procedūros metu gydytojas gali paimti biopsijos mėginį, kuris padės nustatyti H. pylori infekciją arba kitas ligas.
Vaizdo tyrimai
Ultragarsas ir rentgenas su kontrastine medžiaga gali padėti nustatyti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos struktūrinius pokyčius.
Gydymas
Vaistai
Priklausomai nuo priežasties, gydytojas gali skirti įvairius vaistus. H. pylori infekcijai gydyti paprastai naudojamas antibiotikų kursas kartu su vaistais, mažinančiais skrandžio rūgštingumą. Antacidai ir protonų siurblio inhibitoriai padeda mažinti skrandžio rūgšties gamybą ir mažinti uždegimą.
Mitybos korekcijos
Pacientams rekomenduojama laikytis specialios dietos, vengiant aštrių, riebalų turtingų maisto produktų, alkoholio ir kofeino. Būtina pasikonsultuoti su mitybos specialistu dėl optimalaus valgiaraščio sudarymo.
Gyvenimo būdo pokyčiai
Rūkymo atsisakymas ir streso valdymas gali padėti gerinti paciento būklę. Fizinė veikla ir kūno svorio kontrolė taip pat gali turėti teigiamos įtakos.
Išvados
Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos uždegimas yra rimta sveikatos problema, kuri gali turėti įtakos bendrai gyvenimo kokybei. Tinkama diagnostika ir gydymas gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti sveikesnį gyvenimą.