Skip to content

Zoster virusas

Zoster virusas, dar žinomas kaip varicella-zoster virusas (VZV), yra virusas, sukeliantis vėjaraupius ir juostinę pūslelinę. Šis virusas priklauso herpeso virusų šeimai ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač senyvo amžiaus žmonėms bei asmenims su susilpnėjusia imunine sistema.

Kas yra Zoster virusas?

Zoster virusas pirmiausia pasireiškia vėjaraupiais, tačiau po to, kai žmogus pasveiksta nuo šios ligos, virusas lieka organizme latentinėje būsenoje. Jis gali aktyvuotis vėliau gyvenime, sukeldamas juostinę pūslelinę. Tai labai skausminga odos liga, kuri pasireiškia pūslelėmis, šone ar nugaroje.

Kaip Zoster virusas plinta?

Vektoriai ir perdavimo būdai

Zoster virusas plinta per tiesioginį kontaktą su asmeniu, sergančiu vėjaraupiais arba juostine pūsleline. Virusas gali būti perduodamas oro lašeliais, o taip pat per odos kontaktą su pūslelėmis. Asmenys, kurie anksčiau sirgo vėjaraupiais, gali tapti Zoster viruso nešiotojais be jokių simptomų, tačiau jie gali perduoti virusą kitiems.

Imunitetas

Po vėjaraupių sukeliamos infekcijos žmogaus imuninė sistema paprastai sukuria imunitetą, tačiau virusas niekur nedingsta. Jis gali pasitraukti į nervų sistemos audinius, kur gali išlikti neaktyvus. Kai imunitetas susilpnėja, virusas gali vėl aktyvuotis, sukeldamas juostinę pūslelinę.

Juostinė pūslelinė (Zoster)

Simptomai

Juostinė pūslelinė, kurią sukelia Zoster virusas, paprastai pasireiškia skausmu, deginimu ar niežuliu tam tikroje odos srityje, po kurios atsiranda pūslelių. Šios pūslelės paprastai būna skausmingos, gali užtekėti skysčio ir uždengti tam tikrą kūno dalį. Dažniausiai pasireiškia ir bendrieji simptomai, tokie kaip:

– Galvos skausmas
– Karščiavimas
– Nelaikymas
– Raumenų skausmas

Diagnostika

Zoster viruso sukelta liga diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir fiziniu tyrimu. Gydytojas gali pastebėti charakteringus odos bėrimus bei klausti apie paciento medicininius anamnezės duomenis. Kartais gali prireikti laboratorinių tyrimų, siekiant patvirtinti virusinę infekciją.

Gydymas ir profilaktika

Gydymo metodai

Juostinės pūslelinės gydymas paprastai apima antivirusinius vaistus, tokius kaip acikloviras, kurie gali padėti sumažinti simptomus ir pagreitinti gijimo procesą. Taip pat gali būti skiriami skausmą malšinantys vaistai bei priešuždegiminiai preparatai. Gydymo efektyvumas didėja, jei vaistai pradedami vartoti kuo greitesnėje ligos stadijoje.

Profilaktika

Deja, nėra būdo visiškai užkirsti kelią Zoster viruso aktyvacijai. Tačiau vakcinacija vėjaraupių atveju gali sumažinti ligos riziką bei intensyvumą. Yra dvi pagrindinės vakcinos:

1. **Vėjaraupių vakcina** – skiriama vaikams, siekiant apsaugoti juos nuo vėjaraupių.
2. **Juostinės pūslelinės vakcina** – rekomenduojama suaugusiems, ypač tiems, kurie yra 50 metų ar vyresni.

Komplikacijos

Komplikacijos, susijusios su Zoster virusu, gali būti rimtos. Tarp dažniausiai pasitaikančių komplikacijų:

– **Neurologiniai sutrikimai** – virusas gali paveikti nervus, sukeldamas neuralgiją.
– **Infekcijos** – pūslelės gali užsikrėsti bakterijomis, sukeldamos papildomas odos infekcijas.
– **Regos sutrikimai** – jei virusas paveikia akis, gali atsirasti regos problemų ar net aklumas.

Zoster viruso prevencija ir gydymas yra svarbūs siekiant užkirsti kelią jo plitimui ir sumažinti sveikatos problemas. Tinkamas imuniteto stiprinimas ir vakcinacija yra efektyvūs būdai apsaugoti save ir kitus nuo šio viruso.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *