Ūminis gerklų uždegimas, dar žinomas kaip laringitas, yra uždegiminė būklė, pažeidžianti gerklų gleivinę, kuri gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant balso pokyčius, gerklės skausmą ir kosulį. Šiame straipsnyje bus aptariamos šios ligos priežastys, simptomai, diagnozavimo metodai, gydymas ir prevencijos priemonės.
Ūminio gerklų uždegimo priežastys
Viralinės infekcijos
Ūminį gerklų uždegimą dažniausiai sukelia virusinės infekcijos, tokioms kaip gripas ar peršalimas. Įvairūs virusai, tokie kaip rinovirusai, adenovirusai ir paragripo virusai, gali sukelti gerklų uždegimą.
Bakterinės infekcijos
Nors bakterinės infekcijos nėra pagrindinė šios ligos priežastis, jos taip pat gali prisidėti prie ūminio gerklų uždegimo. Pavyzdžiui, bakterijos, tokios kaip Streptococcus pyogenes, gali sukelti komplikacijas, jei įsiskverbia į gerklų gleivinę.
Dirgikliai ir alergijos
Įvairūs dirgikliai, tokie kaip dūmai, cheminės medžiagos, alergenai ir netgi per šaltas ar per karštas oras, gali sukelti gerklų uždegimą. Alerginės reakcijos, pavyzdžiui, dėl žiedadulkių ar naminių gyvūnų, taip pat gali sukelti šią būklę.
Per didelė balsinė apkrova
Asmenys, kurie nuolat naudoja savo balsą – dainininkai, mokytojai ar lektoriai – gali patirti gerklų uždegimą dėl per didelės balsinės apkrovos.
Simptomai
Pagrindiniai simptomai
Pagrindiniai ūminio gerklų uždegimo simptomai apima:
– Užkimęs balsas arba balso praradimas
– Gerklės skausmas ir diskomfortas
– Sausas ar erzinantis kosulys
– Sunkumai rijant
– Dydžio pojūtis gerklėje
Papildomi simptomai
Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip:
– Žema temperatūra
– Kūdikiams ar vaikams – pūlingas kosulys arba kvėpavimo pasunkėjimas
– Kiti šaltieji simptomai, tokie kaip sloga ir čiaudulys
Diagnostika
Gydytojo apžiūra
Norint nustatyti diagnozę, dažniausiai pakanka atlikti išsamų gydytojo įvertinimą. Gydytojas apžiūrės paciento gerklę, klausys kvėpavimo garsus ir paaiškins simptomus.
Papildomi tyrimai
Tam tikrais atvejais gali prireikti atlikti papildomus tyrimus, tokius kaip gerklų endoskopija, kad būtų galima tiksliai pamatyti uždegimą ar kitas galimas problemas. Taip pat gali prireikti laboratorinių tyrimų, kad būtų galima nustatyti infekcijos priežastį.
Gydymas
Vaistai
Ūminio gerklų uždegimo gydymas dažniausiai apima simptominio gydymo priemones. Dažniausiai skiriami:
– Antipiretiniai vaistai (pvz., paracetamolis) – siekiant sumažinti temperatūrą ir palengvinti skausmą.
– Antihistamininiai vaistai – jei uždegimą sukelia alergija.
– Antibiotikai – tik tuomet, jei nustatyta bakterinė infekcija.
Namų gydymo priemonės
Namų gydymo priemonės taip pat gali padėti mažinti simptomus, pavyzdžiui:
– Garinės inhaliacijos – padeda sumažinti gleivinės dirginimą.
– Šiltos drėgnos kompresės ant kaklo – padeda sumažinti skausmą.
– Pakankamas skysčių vartojimas – gali padėti palaikyti gerklų drėgmę.
Prevencija
Higienos laikymasis
Siekiant sumažinti ūminio gerklų uždegimo atvejų skaičių, svarbu laikytis geros asmens higienos. Reguliarus rankų plovimas ir vengimas kontakto su sergančiaisiais padeda užkirsti kelią virusų plitimui.
Vengti dirgiklių
Būtina vengti tabako dūmų ir kitų dirgiklių, kurie gali pabloginti gerklų būklę. Taip pat patartina laikytis Higienos taisyklių, pvz., drėkinti orą gyvenamosiose ar darbo patalpose.
Stiprinti imunitetą
Sveika mityba ir fizinis aktyvumas padeda stiprinti imuninę sistemą, todėl organizmas gali geriau kovoti su infekcijomis.
Ūminis gerklų uždegimas gali sukelti diskomfortą ir pabloginti gyvenimo kokybę, tačiau tinkamai prižiūrint ir laikantis prevencinių priemonių, ši būklė gali būti sėkmingai valdyta.