Širdies priepuolis, dar vadinamas miokardo infarktu, yra rimta medicininė būklė, kuri gali kelti grėsmę gyvybei. Šiame straipsnyje aptarsime, ką daryti ištikus širdies priepuoliui, kaip atpažinti jo simptomus, kokius veiksmus imtis iš karto ir kokia pagalba yra reikalinga.
Širdies priepuolio simptomai
Širdies priepuolio simptomai dažnai gali būti painiojami su kitomis ligomis, todėl svarbu juos atpažinti. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių požymių:
Krūtinės skausmas
Diskomfortas ar skausmas krūtinėje dažnai yra pagrindinis širdies priepuolio simptomas. Skausmas gali jaustis kaip spaudimas, sunkumo jausmas ar deginimo pojūtis. Dažniausiai skausmas trunka daugiau nei kelias minutes.
Skleidžiamas skausmas
Skausmas gali plisti į kitas kūno dalis, tokias kaip kairė ranka, kaklas, apatinė žandikaulio dalis, nugarą ar pilvą. Tai gali būti painu, tačiau šie simptomai yra svarbūs.
Dusulys
Dusulys gali pasireikšti tiek fizinio krūvio metu, tiek ramybės būsenoje, ir jis gali būti susijęs su krūtinės skausmu.
Kiti simptomai
Be minėtų simptomų, širdies priepuolis gali sukelti prakaitavimą, pykinimą, galvos svaigimą ar nuovargį. Svarbu atsiminti, kad ne visiems žmonėms širdies priepuolio simptomai gali būti vienodi, ypač moterims.
Veiksmai ištikus širdies priepuoliui
Jei įtariate, kad kas nors patyrė širdies priepuolį, svarbu greitai reaguoti. Štai keletas svarbiausių veiksmų:
Skambinkite pagalbos tarnyboms
Pirmas ir svarbiausias veiksmas yra skambinti vietinėms pagalbos tarnyboms (pvz., 112 Europoje arba 911 JAV). Pasakykite operatoriui, kad įtariate širdies priepuolį. Lai užtrukite kiek įmanoma aiškiau: pateikite informaciją apie asmens būklę, simptomus ir tikslią vietą.
Ramiai sėdėkite arba gulėkite
Padėkite nukentėjusiajam užimti patogią poziciją, tai gali būti sėdėti ar gulėti. Svarbu, kad asmuo išliktų ramus – stresas gali pabloginti būklę.
Jei esate su žmogumi, kuris patiria širdies priepuolį
Jei nukentėjusysis yra sąmoningas, galite padėti jam, pasiūlydami išgerti nedidelį aspiriną, jei jis nėra alergiškas ir neturi kontraindikacijų. Aspirinas padeda atskiesti kraują ir gali sumažinti širdies raumens pažeidimus.
Nepamirškite apie CPR
Jei nukentėjusysis praranda sąmonę ir nebeturi pulso, tuomet reikia pradėti gaivinimo veiksmus (CPR). Stenkitės daryti 30 krūtinkaulio stumdymų (pulsacija) ir tada duoti 2 įpūtimus (jei esate apmokytas). Tęskite šiuos veiksmus tol, kol atvyks pagalba.
Pagalba ir gydymas ligoninėje
Atvykus specializuotai medicinos komandai, jie atliks šiuos veiksmus:
Greita medicininė diagnostika
Pacientas bus apžiūrimas ir gali būti atlikti įvairūs testai, tokie kaip EKG, kraujo tyrimai ar rentgeno nuotraukos, kad būtų įvertintas širdies raumens pažeidimas.
Gydymo procedūros
Gydytojai gali taikyti įvairius gydymo metodus, įskaitant:
– **Angioplastiką**: procedūra, kai siaurėjusi širdies kraujagyslė plečiama.
– **Stentavimą**: stentų įdėjimas, kad būtų išlaikyta kraujagyslės atvirumo būsena.
– **Širdies chirurgija**: tokia kaip širdies apylankų operacija, jei tai būtina, siekiant užtikrinti tinkamą kraujo pritekėjimą į širdį.
Pooperacinė priežiūra
Pacientams, kurie patyrė širdies priepuolį, reikalinga specializuota priežiūra ir reabilitacija, siekiant sumažinti tolesnio priepuolio riziką ir atkurti fizinį aktyvumą.
Stebint simptomus ir imantis greitų veiksmų, galime padidinti galimybes išgelbėti gyvybę ir užkirsti kelią rimtiems sveikatos problemams.