Skip to content

Dažniausiai pasitaikančios širdies ligos ir jų gydymas

Širdies ligos yra viena iš pagrindinių sveikatos problemų visame pasaulyje. Jų įvairovė ir pasiskirstymas yra platus, todėl svarbu suprasti, kokios ligos dažniausiai pasitaiko ir kaip jos gydomos. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančias širdies ligas, jų simptomus, rizikos veiksnius ir gydymo būdus.

Dažniausiai pasitaikančios širdies ligos

Koronarinė širdies liga

Koronarinė širdies liga (KŠL) yra viena dažniausių širdies ligų, kuri atsiranda dėl koronarinės arterijos susiaurėjimo arba užsikimšimo. Šios arterijos tiekia deguonį širdžiai, todėl jų pažeidimas gali sukelti krūtinės skausmus (stenokardiją) arba širdies infarktą.

Simptomai: Dažniausi simptomai yra krūtinės skausmas, dusulys, nuovargis ir galvos svaigimas.

Rizikos veiksniai: Aukštas kraujo spaudimas, padidėjęs cholesterolio kiekis, rūkymas, nutukimas, fizinio aktyvumo stoka ir šeiminė anamnezė.

Gydymas: KŠL gydymas gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip dieta ir fizinė veikla, taip pat medikamentus, pvz., antitrombocitinius preparatus ir statinus. Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginių procedūrų, tokių kaip angioplastika ar širdies apylankos operacija.

Širdies nepakankamumas

Širdies nepakankamumas yra būklė, kai širdis negali efektyviai pumpuoti kraujo. Tai gali išsivystyti remiantis jau esamomis širdies ligomis, tokiomis kaip KŠL ar širdies ritmų sutrikimai.

Simptomai: Pagrindiniai simptomai yra dusulys, kraujotakos sutrikimai, nuovargis, edema (patinimas) ir prasta fizinė tolerancija.

Rizikos veiksniai: Šeimos anamnezė, hipertenzija, diabetas ir nutukimas.

Gydymas: Širdies nepakankamumo gydymas paprastai apima vaistus, tokius kaip diuretikai, beta blokatoriai, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKF inhibitoriai) ir tuzobekas. Be to, pacientams gali reikėti gyvenimo būdo pokyčių ir reguliaraus sekimo.

Širdies aritmijos

Širdies aritmijos apima įvairius širdies ritmo sutrikimus, kurie gali sukelti nesuderintą širdies darbą. Labiausiai paplitę tipai yra prieširdžių virpėjimas ir prieširdžių plazdėjimas.

Simptomai: Simptomai gali svyruoti nuo širdies plakimo, galvos svaigimo iki staigaus sąmonės netekimo.

Rizikos veiksniai: Įgimtos širdies ydos, aukštas kraujo spaudimas, širdies ligos, alkoholio ir kofeino vartojimas.

Gydymas: Aritmijos gydymas gali apimti medikamentus, tinkamus širdies ritmo stabilizavimui, o sunkiais atvejais gali prireikti širdies implantacijos operacijų, tokių kaip kardioverteris-defibriliatorius.

Širdies vožtuvų ligos

Širdies vožtuvų ligos atsiranda, kai širdies vožtuvai neefektyviai atlieka savo funkcijas, trukdydami kraujo srautui.

Simptomai: Pagrindiniai simptomai gali būti dusulys, nuovargis, krūtinės skausmas, patinimas, ypač kojose.

Rizikos veiksniai: Įgimtos anomalijos, reumatinė karščiavimas, senėjimas ir infekcijos.

Gydymas: Gydymas gali apimti vaistus, kurie padeda sumažinti simptomus, tačiau kai kuriais atvejais reikalinga chirurginė intervencija, pavyzdžiui, vožtuvo remontas ar keitimas.

Prevencija ir gyvenimo būdas

Siekiant sumažinti širdies ligų riziką, svarbu laikytis sveikos gyvensenos principų.

  • Sveika mityba: Rekomenduojama valgyti daug vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų ir mažiau druskos bei riebalų.
  • Reguliarūs fiziniai užsiėmimai: Bent 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinio aktyvumo per savaitę. Joga ir plaukimas taip pat gali būti naudingos.
  • Rūkymo atsisakymas: Rūkymas yra viena iš pagrindinių širdies ligų priežasčių.
  • Streso valdymas: Streso mažinimas gali padėti palaikyti normalų kraujo spaudimą ir širdies ritmą.

Žinios apie dažniausiai pasitaikančias širdies ligas ir jų gydymą gali padėti žmonėms laiku kreiptis į gydytojus ir imtis būtinų prevencinių priemonių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *