Skip to content

Išangės fisūra: priežastys, simptomai ir gydymo būdai.

Išangės fisūra yra dažnas, tačiau nemalonus sutrikimas, kuris gali sukelti daug diskomforto ir skausmo. Tai yra įtrūkimas išangės gleivinėje, kuris gali pasireikšti įvairiomis priežastimis ir simptomais. Šiame straipsnyje aptarsime išangės fisūros priežastis, simptomus bei galimus gydymo būdus.

Priežastys

1. Traumos ir fiziniai pažeidimai

Išangės fisūra dažnai pasireiškia po traumų, kurios gali būti dėl pernelyg kieto ar storo išmatų, analinių seksų ir netgi dėl sunkių fizinių krūvių. Tokios traumos gali pažeisti gleivinę, sukeldamos skausmą ir uždegimą.

2. Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas yra viena iš pagrindinių išangės fisūrų priežasčių. Kietos ir sausos išmatos, kurias sunku išstumti, gali sukelti didelį spaudimą, todėl išangės gleivinė gali plyšti. Dėl šios priežasties svarbu vartoti pakankamai skaidulų ir skysčių, kad būtų išvengta šios būklės.

3. Viduriavimas

Nors vidurių užkietėjimas yra dažniausiai pasitaikanti priežastis, viduriavimas taip pat gali sukelti išangės fisūrą. Dažnas ir skystas išmatų išsiskyrimas gali sudirginti ir pažeisti gleivinę, taip padidindamas riziką susirgti.

4. Nėštumas ir gimdymas

Nėštumo metu gali padidėti spaudimas dubens srityje, o tai gali sukelti išangės fisūrą. Taip pat gimdymo metu moteriškos reprodukcinės sistemos sužalojimai gali prisidėti prie šios būklės.

5. Lėtinės ligos

Tam tikros lėtinės ligos, tokios kaip Krono liga, tampusiojo sindromas, ar net cukrinis diabetas, gali paveikti virškinimo sistemą ir sukelti problemas, susijusias su išmatų kokybe, o tai gali lemti išangės fisūras.

Simptomai

1. Skausmas ir diskomfortas

Labiausiai pastebimas išangės fisūros simptomas yra stiprus skausmas analinėje srityje. Skausmas dažnai būna aštrus, ypač tuštinimosi metu ir gali užsitęsti keletą minučių ar net valandų.

2. Kraujavimas

Dar vienas simptomas, kurį jaučia pacientai, yra kraujavimas. Kraujas gali pasirodyti ant išmatų paviršiaus arba tualetinio popieriaus po tuštinimosi. Paprastai kraujas būna ryškiai raudonas, o ne tamsiai raudonas.

3. Niežulys ir sudirginimas

Pacientai dažnai skundžiasi niežuliu aplink išangę. Šis simptomai gali būti dėl uždegimo ar dirginimo, kuris dažnai lydi skausmą ir kraujavimą.

4. Analinės zonos patinimas

Išangės fisūra gali sukelti aplinkinių audinių patinimą ir uždegimą. Tai gali būti ypač nemalonu ir sukelti papildomą diskomfortą.

Gydymo būdai

1. Konservatyvus gydymas

Dažniausiai gydymo procesas prasideda nuo konservatyvių priemonių. Pacientams rekomenduojama:
– Padidinti skaidulų kiekį dietoje, kad būtų lengviau tuštintis.
– Gerti pakankamai skysčių, kad išvengtų dehidratacijos.
– Naudoti šiltus vonelius (sėdimąsias vonias), kurios padeda sumažinti skausmą.

2. Vaistai

Gydytojas gali skirti analgetikus skausmui malšinti arba uždegimą mažinančius vaistus. Taip pat gali būti skiriami vidurius laisvinantys preparatai, kurie padeda palengvinti tuštinimąsi.

3. Vietiniai gydymo būdai

Yra įvairių vietinių preparatų, skirtų malšinti skausmą ir sustabdyti uždegimą. Tai gali būti tepalai ar kremai, kuriuose yra lidokaino arba kitų analgetinių medžiagų.

4. Chirurginis gydymas

Jeigu konservatyvus gydymas nepadeda ir fisūra tampa lėtinė, gali prireikti chirurginės intervencijos. Populiariausia operacija yra išangės fisūros chirurginis iškirtimas, kuris padeda sumažinti skausmą ir skatinti gijimą.

5. Gyvenimo būdo pakeitimai

Pacientams rekomenduojama keisti gyvenimo įpročius, kad būtų išvengta vėl sutrikimo. Reguliarus fizinis aktyvumas, subalansuota mityba bei pakankamas drėkinimas gali padėti palaikyti sveiką virškinimo sistemą.

Išangės fisūra yra nemalonus ir skausmingas sutrikimas, tačiau tinkamas gydymas ir dėmesys savo sveikatai gali padėti išvengti šios būklės ir užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *