Nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas (NINCD), dar vadinamas II tipo cukriniu diabetu, yra dažniausia cukrinio diabeto forma, kuri yra susijusi su genetiniais veiksniais, gyvenimo būdo pasirinkimais ir aplinkos įtaka. Ši liga pasireiškia, kai organizmo ląstelės tampa mažiau jautrios insulinui arba kai kasa nebeproduktyviai gamina insuliną, todėl padidėja gliukozės kiekis kraujyje.
II tipo cukrinio diabeto priežastys
Genetiniai veiksniai
Būtina paminėti, kad NINCD gali turėti genetinį komponentą. Žmonės, turintys šeimos narių, sergančių šiuo diabetu, rizikuoja susirgti šia liga. Tyrimai rodo, kad genetinės mutacijos gali slopinti insulinui jautrių ląstelių veiklą, kas lemia gliukozės koncentracijos padidėjimą kraujyje.
Gyvenimo būdo pasirinkimai
Genetika, nors ir svarbi, nėra vienintelė NINCD priežastis. Nepriimant sveiko gyvenimo būdo pasirinkimų, tokių kaip nesubalansuota mityba, fizinio aktyvumo trūkumas ar rūkymas, padidėja susirgimo rizika. Mityba, turinti daug rafinuotų angliavandenių, riebalų ir cukraus, neigiamai veikia organizmo metabolizmą.
Simptomai
Pirmieji požymiai
Nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas gali pasireikšti įvairiais simptomais, kurie su laiku gali blogėti. Dažniausi simtomai apima:
– Nuolatinis troškulys ir padidėjęs šlapinimasis
– Padidėjęs apetitas, tačiau svorio netekimas
– Nuovargis ir silpnumas
– Rūgščiųjų acetono kvapas
– Gilios ir lėtos žaizdos
Ilgalaikiai efektai
Nerūpestingas ligos valdymas gali sukelti komplikacijas, tokias kaip kraujagyslių pažeidimai, inkstų nepakankamumas, regėjimo sutrikimai ir nervų pažeidimai.
Diagnozė
Kraujo tyrimai
Diagnozuojant NINCD, dažniausiai atliekami kraujo tyrimai, kuriuose matuojamas gliukozės kiekis. Svarbiausi tyrimai yra:
– Glicerio hemoglobinas (HbA1c) – rodo vidutinį gliukozės kiekį per pastaruosius tris mėnesius.
– Fizinė gliukozės koncentracija – matuojama po 8 valandų pasninko.
– Gliukozės toleravimo testas – parodo, kaip organizmas reaguoja į suvartotą glikozę.
Gydymas
Gyvenimo būdo pokyčiai
NINCD gydymas prasideda nuo gyvenimo būdo pakeitimų. Pirmiausia reikia užtikrinti subalansuotą mitybą, kuri apima:
– Daugiausia daržovių, vaisių ir viso grūdo produktų.
– Riebalų, ypač sočiųjų, ir rafinuotų cukrų ribojimą.
– Reguliariai vartojant mažesnių porcijų maistą.
Fizinis aktyvumas taip pat yra esminė gydymo dalis. 150 minučių aerobinės veiklos per savaitę, pavyzdžiui, vaikščiojimas, bėgimas ar plaukimas, gali padėti kontroliuoti gliukozės lygį.
Medikamentinis gydymas
Jei gyvenimo būdo pakeitimai nepakanka, gydytojas gali skirti vaistus, kurie padeda kontroliuoti gliukozės kiekį. Dažniausiai naudojami vaistai yra:
– Metforminas – pagerina insulino jautrumą.
– Sulfonilurejos vaistai – skatina insulino gamybą.
– Dipeptidilpeptidazės-4 inhibitoriai (DPP-4) – padeda didinti insulino gamybą ir mažina gliukozės kiekį kraujyje.
Prevencija
Kokie yra prevencijos metodai?
NINCD prevencija yra įmanoma per sveiką gyvenimo būdą. Tai apima:
– Subalansuotą mitybą su mažiau kalorijų.
– Reguliarią fizinę veiklą.
– Reguliarų medicininį patikrinimą, ypač jei yra didelė rizika susirgti.
Paskatinimas ir informuotumas
Būtina šviesti visuomenę apie NINCD pavojų ir jo valdymą. Informacija apie sveikos mitybos pasirinkimus bei fizinio aktyvumo svarbą yra būtina, kad būtų galima sumažinti sergamumą šia liga.
Nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas yra rimta liga, kuri reikalauja sąmoningumo, prevencijos ir tinkamo gydymo. Sužinoję daugiau apie šią ligą ir jos prevenciją, galime prisidėti prie sveikesnio gyvenimo būdo kiekviename žmoguje.