Skip to content

Pirmoji pagalba ištikus širdies priepuoliui

Pirmoji pagalba ištikus širdies priepuoliui yra būtina, kadangi ji gali išgelbėti gyvybę ir padėti žmogui atsigauti. Apžvelgsime dažniausiai pasitaikančius simptomus, pirmosios pagalbos veiksmus ir prevencines priemones.

Širdies priepuolio simptomai

1. Krūtinės skausmas

Krūtinės skausmas yra vienas iš labiausiai atpažįstamų širdies priepuolio simptomų. Šis skausmas gali būti apibūdinamas kaip spaudimas, slegiantis ar deginantis jausmas. Jis gali atsirasti bet kuriuo paros metu, dažnai po fizinio krūvio ar streso.

2. Skausmas kitose kūno vietose

Skausmas gali plisti ne tik į krūtinę, bet ir į kitas kūno dalis, tokias kaip žandai, pečiai, nugarą, skrandį ir netgi kaklą. Tai gali sukelti painiavą, nes žmonės ne visada asociuoja šiuos simptomus su širdies priepuoliu.

3. Dusulys

Dusulys arba kvėpavimo sunkumai gali atsirasti net ir ramybės būsenoje. Asmuo gali jausti, kaip trūksta oro, ir gali atrodyti, kad jis negali pilnai įkvėpti.

4. Kiti simptomai

Papildomi simptomai gali apimti pykinimą, vėmimą, prakaitavimą, nuovargį ir nerimo jausmą. Kartais šie požymiai gali būti nepastebimi, todėl svarbu būti budriems.

Pirmoji pagalba ištikus širdies priepuoliui

1. Iš karto skambinkite pagalbos tarnyboms

Jeigu įtariate, kad kažkas patiria širdies priepuolį, pirmasis žingsnis yra skambinti pagalbos tarnyboms (112 Lietuvoje). Greitoji medicininė pagalba įspės, kad turite prioritetą ir kad laiku suteiksite pagalbą.

2. Nuraminti sergantįjį

Stenkitės nuraminti asmenį, kuris patiria širdies priepuolį. Paskatinkite jį sėdėti arba atsigulti patogiai, kad sumažintumėte streso poveikį. Gebėjimas išlaikyti ramybę gali padėti sumažinti pulso dažnį ir kraujospūdį.

3. Patogios pozicijos užtikrinimas

Svarbu patogiai išdėstyti sergantįjį. Reikia jį įdėti į sėdimą poziciją, nes tai gali padėti sumažinti spaudimą širdžiai. Pakelkite galvą ir viršutinę kūno dalį, jei tai įmanoma.

4. Nuo skausmo mažinimo priemonės

Jei sergantysis turi širdies problemas ir jam anksčiau buvo paskirti vaistai, kaip nitroglicerinas, jis gali vartoti juos, jeiam yra prieinami. Tačiau vaistus duokite tik tuo atveju, jei jie buvo skirti anksčiau ir jūs žinote, kaip juos vartoti.

5. Atlikite CPR (širdies ir plaučių gaivinimas)

Jeigu asmuo yra be sąmonės ir nejaudina kvėpavimo, pradėkite širdies ir plaučių gaivinimą (CPR). Tai apima 30 krūtinės suspaudimų, po kurių atliekami 2 dirbtiniai kvėpavimai. Tęskite šiuos ciklus, kol atvyks greitoji pagalba arba kol asmuo pradės kvėpuoti ar atgauti sąmonę.

Prevencinės priemonės

1. Sveika gyvensena

Vienas iš efektyviausių būdų, kaip išvengti širdies priepuolio, yra sveikos gyvensenos laikymasis. Reguliarus fizinis aktyvumas, subalansuota mityba ir streso valdymas gali padėti išlaikyti širdį sveiką.

2. Reguliarūs gydytojo patikrinimai

Reguliarūs medicininiai patikrinimai ir cholesterolio bei kraujospūdžio stebėjimas gali padėti anksti pastebėti širdies problemas. Pasitarę su gydytoju, žmonės gali pasinaudoti prevencinėmis priemonėmis.

3. Vaistų vartojimas

Asmenys, turintys didelę širdies ligų riziką, gali gauti gydytojo paskirtus vaistus, kurie padeda kontroliuoti kraujospūdį, cholesterolio lygį ir kraujo krešėjimą.

4. Palaikykite emocinę sveikatą

Stresas ir emocinės problemos taip pat gali paveikti širdies sveikatą. Psichinė gerovė, tinkamos pasitenkinimo ir emocijų valdymo strategijos leis sumažinti širdies priepuolio riziką.

Pirmoji pagalba ištikus širdies priepuoliui gali tapti lemtingu momentu. Sužinoję, kaip atpažinti simptomus ir teisingai reaguoti, galime prisidėti prie gyvybių išsaugojimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *