Skip to content

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas yra rimta oftalmologinė problema, turinti didelę įtaką regėjimo funkcijai. Ši būklė, dažniausiai pasireiškianti esant įvairioms akių ligoms, gali sukelti regėjimo praradimą, todėl svarbu ją atpažinti ir tinkamai gydyti. Šiame straipsnyje apžvelgsime tinklainės kraujagyslių nepraeinamumo priežastis, pasireiškimus, diagnostiką ir gydymo galimybes.

Priežastys

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių.

Diabetinė retinopatija

Diabetinė retinopatija yra viena iš dažniausių tinklainės kraujagyslių nepraeinamumo priežasčių. Diabetu sergantiems pacientams, ilgainiui padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti tinklainės kraujagyslių sieneles, todėl atsiranda mikroinfiltracijos ir kraujo nutekėjimas, sukeliantis kraujagyslių obstrukciją.

Hypertensinė retinopatija

Hipertenzinė retinopatija atsiranda, kai ilgalaikis aukštas kraujospūdis paveikia tinklainės kraujagysles. Dėl arterijų susiaurėjimo ir jų elastingumo praradimo, gali atsirasti nepraeinamumas, o tai sukelia regėjimo sutrikimus.

Amiloidozė ir hipertenzija

Amiloidozė yra liga, kai baltymai kaupiasi kraujagyslių sienelėse, sukelia jų sustorėjimą ir sumažina pralaidumą. Tai gali sukelti tinklainės kraujagyslių nepraeinamumą ir pažeisti regėjimo funkciją.

Pasireiškimai

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas gali pasireikšti įvairiais simptomais, kai kuriuos iš jų galima lengvai supainioti su kitomis regėjimo problemomis.

Skaidrus matymo sumažėjimas

Pacientai dažnai skundžiasi, kad jų regėjimas tapo neaiškus arba „dar šiek tiek prisidėjo” matymas. Tai gali būti laikinas ar nuolatinis simptomų pasireiškimas.

Regos lauko praradimas

Kai kuriems pacientams gali pasireikšti staigus regos lauko praradimas, dėl to, kad smegenys nebegauna visos reikalingos informacijos iš tinklainės.

Akių skausmas

Kai tinklainė arba kraujagyslės yra pažeistos, pacientai gali patirti akių skausmą, kuris gali būti įvairaus intensyvumo.

Diagnostika

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumo diagnozė reikalauja detalių tyrimų.

Akių tyrimas

Specialistas atlieka fizinį akių tyrimą, naudodamas oftalmoskopą, kad patikrintų tinklainės būklę ir kraujagyslių struktūras.

Angiografija

Pakuotės angiografija – tai specialus tyrimas, naudojamas nustatyti kraujotakos problemas tinklainėje. Tai apima kontrastinės medžiagos naudojimą, siekiant pamatyti, kaip kraujas cirkuliuoja per tinklainės kraujagysles.

OCT (Optinė koherentinė tomografija)

OCT tyrimas yra saugus ir neinvazinis būdas, leidžiantis pamatyti tinklainės sluoksnių struktūrą, aptikti nepriklausomus pokyčius irtrakto nepraeinamumo išvadas.

Gydymas

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumą reikia gydyti atsižvelgiant į jo priežastį bei paciento būklę.

Farmakologinė terapija

Dažniausiai skiriami vaistai, mažinantys kraujospūdį ar cukraus lygį kraujyje, priklausomai nuo ligos pobūdžio. Be to, gyvybiškai svarbu kontroliuoti susijusias ligas, tokias kaip diabetas ir hipertenzija.

Lazerinis gydymas

Lazerinis gydymas gali padėti sumažinti tinklainės kraujavimą ir užkirsti kelią tolesniam regėjimo pablogėjimui. Lazeris sukuria mažus randus aplink pažeistas kraujagysles, sustabdydamas kraujotaką tose vietose.

Chirurginė intervencija

Kai kuriais atvejais, pvz., išsiplėtus kraujagyslėms, gali prireikti chirurginio gydymo. Tokios procedūros gali apimti vitrektomiją, kuri yra tinklainės chirurginis valymas, siekiant pašalinti sutrikimus.

Apibendrinant, tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis nedelsiant gydyti ir stebėti regėjimą. Pacientams labai svarbu reguliariai tikrintis regėjimą, ypač jei yra predisponuojančių veiksnių, kad būtų galima laiku užkirsti kelią galimiems komplikacijoms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *