Tirštas kraujas gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, insultus ir venų trombozę. Šis straipsnis aptars, kaip sumažinti tiršto kraujo riziką ir kokių priemonių galima imtis, siekiant pagerinti kraujo skystumą ir bendrai sveikatą.
Kas yra tirštas kraujas?
Tirštas kraujas – tai būklė, kai kraujas yra stora konsistencijos, dažnai dėl padidėjusio raudonųjų kraujo kūnelių, kraujo plazmos baltymų ar kitų kraujo sudedamųjų dalių kiekio. Tai gali apriboti kraujo tekėjimą per kraujagysles ir padidinti trombozės (krešulių susidarymo) riziką.
Veiksniai, didinantys tiršto kraujo riziką
1. Dehidratacija
Dehidratacija gali sukelti kraujo koncentracijos padidėjimą. Kai organizmas neturi pakankamai vandens, kraujo kiekis sumažėja, o likęs kraujas tampa tirštesnis.
2. Netinkama mityba
Riebalinis maistas, ypač tie, kuriuose gausu sočiųjų riebalų ir transriebalų, gali skatinti kraujo tirštėjimą. Be to, maisto produktai, turintys daug cukraus, taip pat gali neigiamai paveikti kraujo sudėtį.
3. Sėdimas gyvenimo būdas
Nepakankama fizinė veikla gali sulėtinti kraujo apytaką ir prisidėti prie tiršto kraujo problemų. Fizinė veikla skatina kraujotaką ir padeda palaikyti normalią kraujo sudėtį.
Ką galima padaryti, siekiant sumažinti tiršto kraujo riziką?
1. Skysčių vartojimas
Pakankamas vandens vartojimas yra būtinas norint užtikrinti gerą hidrataciją ir palaikyti skystą kraują. Suaugusiai dienai rekomenduojama išgerti apie 2-3 litrus vandens, tačiau poreikis gali skirtis atsižvelgiant į fizinį aktyvumą ir klimatą.
2. Subalansuota mityba
Maisto produktų, turinčių daug omega-3 riebalų rūgščių (pvz., riebios žuvys, linų sėmenys, chia sėklos), įtraukimas į racioną gali padėti sumažinti kraujo tirštumą. Be to, verta vartoti daržoves, vaisius, pilno grūdo produktus ir mažai riebalų turinčius baltymus.
3. Fizinė veikla
Reguliarus fizinis aktyvumas padeda pagerinti kraujotaką ir sumažina tiršto kraujo riziką. Reikėtų siekti bent 150 minučių vidutinės intensyvumo aerobinėje veikloje per savaitę, pvz., bėgimo, vaikščiojimo, plaukimo ar dviračių sporto.
4. Cukraus ir druskos kiekio mažinimas
Per didelis pridėto cukraus ir natrio (druskos) vartojimas gali padidinti kraujospūdį ir sukelti kraujo tirštėjimą. Rekomenduojama stebėti ir sumažinti šių medžiagų kiekį kasdieniame maiste.
5. Rūkymo nutraukimas
Rūkymas prisideda prie kraujo tirštėjimo ir kraujagyslių pažeidimų. Rūkymo nutraukimas yra vienas geriausių žingsnių norint pagerinti bendrą sveikatą ir sumažinti tiršto kraujo riziką.
Papildomi patarimai
1. Vaistai
Jei turite didelę tiršto kraujo riziką, gydytojas gali paskirti antitrombotinius vaistus, tokius kaip aspiriną ar kitus antikoaguliantus, kurie padeda išvengti krešulių susidarymo.
2. Reguliarūs sveikatos patikrinimai
Reguliari medicininė apžiūra gali padėti stebėti kraujo sudėtį ir padėti anksti nustatyti galimas problemas. Specialisto rekomendacijos ir laboratoriniai tyrimai gali būti nepakeičiami.
3. Streso valdymas
Psichologinis stresas gali turėti įtakos kraujo spaudimui ir kraujo tirštumui. Praktikuojant streso valdymo technikas, tokias kaip meditacija, joga ar kvėpavimo pratimai, galima pagerinti bendrą savijautą.
4. Miego kokybė
Pakankamas ir kokybiškas miegas yra labai svarbus palaikant sveiką organizmą ir kraujo sudėtį. Rekomenduojama miegoti 7-9 valandas per naktį, kad organizmas galėtų tinkamai atsigauti.