Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra virusų grupė, kuri gali sukelti įvairių rūšių infekcijas, įskaitant genitalines kondilomas ir kai kurias vėžio formas. Vienas iš šios grupės tipų yra ŽPV 66, kuris gali sukelti įdomių ir svarbių pasekmių.
ŽPV apžvalga
Žmogaus papilomos virusas turi daugiau nei 200 tipų, iš kurių kai kurie yra labiau paplitę nei kiti. Juos galima klasifikuoti į dvi pagrindines grupes: mažos rizikos ir didelės rizikos. ŽPV 66 priklauso mažos rizikos grupei, tačiau vis tiek gali sukelti tam tikrų sveikatos problemų, įskaitant lėtines infekcijas ir odos išbėrimus.
ŽPV 66 savybės
ŽPV 66 yra mažai tyrinėtas virusas, tačiau tyrimai rodo, kad jis gali būti susijęs su genitalinėmis karpos. Šio tipo virusas perduodamas per odą-į-odą kontaktą, dažniausiai lytinių santykių metu. ŽPV 66 taip pat gali būti aptiktas asmenims, kurie neturi jokių akivaizdžių simptomų, todėl juo galima užsikrėsti be aiškaus žinojimo.
Infekcijos simptomai
ŽPV 66 infekcija dažnai būna besimptomė, todėl dauguma žmonių net nesuvokia turintys šį virusą. Tačiau kai kuriais atvejais gali pasireikšti šie simptomai:
Genitalinės karpos
Kondilomos – tai iškilimai arba gumbeliai, kurie gali atsirasti genitalijų, išangės ar burnos srityse. Šie dariniai dažnai būna minkšti, spalvos svyravimas gali būti nuo kūno iki tamsiai rudos, ir jie gali būti skausmingi arba niežtintys, nors daugeliui žmonių nesukelia jokių nemalonių pojūčių.
Odos pokyčiai
ŽPV 66 gali sukelti tam tikrus odos pokyčius, kurie gali pasireikšti ne tik lytinių organų srityje, bet ir kitose kūno vietose. Tai gali būti papilomos ar kiti odos dariniai, kurie gali kelti nerimą estetinėmis priežastimis.
ŽPV 66 diagnozė
Diagnozuoti ŽPV 66 galima atliekant įvairias medicinines procedūras. Labiausiai paplitęs būdas – tai klinikinis tyrimas, kurio metu gydytojas gali vizualiai įvertinti genitalijų ar kitų odos sričių būklę. Taip pat galima atlikti pap testą, kuris padeda nustatyti tam tikras ŽPV infekcijas.
Laboratoriniai tyrimai
Papildomai, gali būti taikomi laboratoriniai tyrimai, skirti aptikti viruso DNR. Šie testai padeda patvirtinti ŽPV tipo identifikavimą, tačiau jie dažniausiai atliekami esant specifiniams simptomams arba jei yra įtarimų dėl lytiškai plintančių ligų.
ŽPV 66 gydymas
Kadangi dauguma ŽPV 66 infekcijų praeina be jokio gydymo, medikų rekomendacijos gali būti ribotos. Tačiau esant simptomams, užsikrėtimą galima gydyti įvairiais būdais.
Vaistai ir gydymo metodai
Gydytojas gali skirti įvairius vaistus, kurie padeda pašalinti genitalines karpas arba sumažinti odos pokyčius. Tai gali būti vietiniai preparatai, arba kitokie gydymo variantai, tokie kaip lazerinė terapija, krioterapija (šalčio terapija) arba chemoterapija, skirta pašalinti pažeistus audinius.
Prevencija
Prevencija yra svarbi siekiant sumažinti ŽPV infekcijų riziką. Nors ŽPV vakcina yra prieinama, ji dažniausiai skirta apsaugoti nuo didelės rizikos tipų, tokių kaip 16 ir 18. Vis dėlto, norint sumažinti galimybę užsikrėsti ŽPV 66 arba kitais mažos rizikos tipais, rekomenduojama:
Saugus seksualinis elgesys
– Naudoti prezervatyvus ar kitas barjerines kontraceptines priemones
– Praktikuoti monogamiškus lytinius santykius su sveiku partneriu
Reguliarūs medicininiai patikrinimai
– Atlikti reguliarius ginekologinius patikrinimus ir pap testus
– Kontakti su specialistais, jei pastebite simptomus arba nesate tikri dėl savo sveikatos būklės
Žmogaus papilomos virusas 66 gali būti mažos rizikos, tačiau vis tiek reikėtų žinoti apie jo galimas pasekmes ir imtis atitinkamų priemonių siekiant užtikrinti savo sveikatą.