Lėtinis plaučių uždegimas yra rimta ir labai dažna būklė, kuri gali turėti didelį poveikį žmonių sveikatai. Šis straipsnis skirtas patiems plačiausiems lėtinių plaučių uždegimo požymiams, jų atsiradimo priežastims ir galimam gydymui.
Kas yra lėtinis plaučių uždegimas?
Lėtinis plaučių uždegimas (chroniškas bronchitas) yra būklė, kai ilgą laiką, paprastai metus ir ilgiau, atsiranda nuolatinių plaučių uždegimo simptomų. Jis dažnai susijęs su rūkymu, darbine aplinka ir kitomis rizikos veiksniais.
Lėtinio plaučių uždegimo požymiai
Nuolatinis kosulys
Nuolatinis kosulys yra vienas iš pirmųjų lėtinio plaučių uždegimo požymių. Pacientai dažnai skundžiasi nuolatiniu, produktyviu (su gleivių išskyrimu) kosuliu, kuris trunka ilgiau nei tris mėnesius per metus. Šis kosulys gali pablogėti šaltuoju metų laiku arba esant infekcijoms.
Gleivių išskyros
Gleivių išskyros taip pat yra dažnas simptomas. Jos gali būti skaidrios arba geltonos, kartais su žalsvu atspalviu. Gleivių kiekis ir konsistencija gali kisti priklausomai nuo uždegimo sunkumo.
Dusulys
Dusulys yra dar vienas iš kreipimosi į gydytoją požymių. Pradinėse ligos stadijose dusulys gali pasireikšti tik fizinio krūvio metu, tačiau laiku nesikreipus į gydytoją, dusulys gali tapti nuolatiniu, net ir ramybės būsenoje.
Krūtinės skausmas
Lėtinio plaučių uždegimo metu pacientai gali patirti krūtinės skausmą. Šis skausmas dažnai būna ūmus, kartais gali atrodyti kaip dilgčiojimas arba spaudimas. Skausmas gali pasunkėti giliai įkvėpus ar kosint.
Fatigacija
Fatigacija arba nuovargis yra dar vienas svarbus simptomas. Dėl nuolatinio kvėpavimo sistemos uždegimo organizmas dirba sunkiau, todėl pacientai dažnai jaučiasi pavargę ir be energijos.
Svaigimas
Lėtinis plaučių uždegimas gali sukelti svaigimą dėl sumažėjusio deguonies kiekio organizme. Tai gali pasireikšti kaip silpnumas, koordinacijos praradimas ir net sąmonės netekimas.
Lėtinio plaučių uždegimo priežastys
Rūkymas
Rūkymas yra pagrindinė lėtinio plaučių uždegimo priežastis. Nikotinas ir kitos kenksmingos medžiagos stipriai paveikia plaučių audinius, sukeldamos uždegimą.
Darbo aplinka
Darbo aplinka, kurioje sąlyčio su chemikalais, dulkių ar kitais dirgikliais, gali padidinti lėtinio plaučių uždegimo riziką. Tokie veiksniai kaip asbestas, sunkieji metalai ar kitos medžiagos gali sukelti ilgalaikį plaučių pažeidimą.
Genetiniai faktoriai
Genetiniai faktoriai taip pat gali turėti įtakos lėtinio plaučių uždegimo atsiradimo rizikai. Jei tai buvo bendraligos atvejų šeimoje, rizika susirgti šia liga gali padidėti.
Diagnostika ir gydymas
Diagnostika
Diagnozuoti lėtinį plaučių uždegimą dažnai reikia atlikti kelis testus, įskaitant plaučių funkcijos tyrimus, rentgenografiją ir laboratorinius tyrimus, kad būtų galima patvirtinti diagnozę ir įvertinti ligos sunkumą.
Gydymas
Gydymas gali apimti vaistus (bronchodilatatorius, kortikosteroidus), reabilitaciją, atlikti kvėpavimo pratimus ir, žinoma, pašalinti rizikos veiksnius, pavyzdžiui, mesti rūkyti. Gydytojas gali rekomenduoti ir vakcinacijas nuo gripu bei pneumokoko, kad būtų išvengta plaučių infekcijų.
Lėtinis plaučių uždegimas yra rimta liga, tačiau tinkamai diagnozavus ir gydant, galima žymiai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti simptomų intensyvumą.