Rūkymas yra viena iš pagrindinių prevencinių mirties priežasčių visame pasaulyje. Nors šios žalingos įpročio pasekmės yra gerai žinomos, mažai žmonių supranta, kaip rūkymas tiesiogiai paveikia širdies sveikatą. Šiame straipsnyje nagrinėsime rūkymo poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, aptarsime mechaniškai procesus, dėl kurių rūkymas sukelia tiek trumpalaikes, tiek ilgalaikes problemas.
Rūkymo fiziologiniai aspektai
Rūkymo metu, vartojant tabaką, į organizmą patenka daugybė kenksmingų medžiagų, iš kurių svarbiausios yra nikotinas, anglies monoksidas ir dervos. Šios medžiagos daro didelę įtaką širdies funkcijai ir bendrai sveikatai.
Nikotinas
Nikotinui būdingas kraujagyslių susitraukimas. Ši medžiaga padidina širdies ritmą ir kraujospūdį, sukeldama papildomą stresą širdžiai. Be to, nikotinas skatina adrenaliną, kuris dar labiau padidina širdies darbo krūvį. Tokios sąlygos ilgainiui gali sukelti hipertenziją ir kitus širdies sutrikimus.
Anglies monoksidas
Kita žalinga rūkymo medžiaga – anglies monoksidas – blokuoja deguonies pristatymą į ląsteles, įskaitant širdies raumenį. Dėl to širdis privalo dirbti dar intensyviau, kad užtikrintų pakankamą deguonies tiekimą, kas gali sukelti širdies nepakankamumą ir kitus rimtus sutrikimus.
Dervos ir kitos medžiagos
Dervos, randamos cigarečių dūmuose, prisideda prie aterosklerozės vystymosi. Jos kaupiasi kraujagyslių sienelėse ir sukelia jų uždegimą, todėl susidaro plokštelės, kurios gali sąlygoti širdies infarktą ar insultą. Be to, rūkymo metu išsiskiriančios cheminės medžiagos gali sukelti kraujagyslių pažeidimus, didindamos trombozės riziką.
Rūkymas ir širdies ligos
Rūkymas yra tiesiogiai susijęs su įvairiomis širdies ligomis, įskaitant koronarinę širdies ligą, širdies priepuolius ir insultus.
Koronarinė širdies liga
Koronarinė širdies liga (KŠL) atsiranda dėl kraujagyslių užsikimšimo ir širdies raumens kraujotakos sutrikimo. Rūkymas yra vienas pagrindinių šios ligos rizikos veiksnių. Tyrimai rodo, kad rūkaliai turi beveik dvigubai didesnę riziką susirgti KŠL, palyginti su nerūkančiaisiais.
Širdies priepuoliai
Širdies priepuolis įvyksta, kai širdies raumens daliai nepakanka deguonies, dažniausiai dėl arterijų užsikimšimo. Rūkymas ženkliai padidina širdies priepuolių riziką, nes jis skatina krešulių susidarymą ir kraujagyslių uždegimą. Net ir po to, kai žmogus nustoja rūkyti, rizika susirgti širdies priepuoliu gali išlikti padidėjusi daugelį metų.
Insultas
Insultas, kaip ir širdies priepuolis, gali būti sukeltas kraujagyslių užsikimšimo. Rūkymas yra vienas iš svarbiausių insulto rizikos veiksnių, nes jis didina arterijų užsikimšimo galimybę ir susijusius uždegiminius procesus. Tyrimai rodo, kad rūkaliai, ypač moterys, turi didesnę tikimybę patirti insultą.
Rūkymo nutraukimo poveikis
Rūkymo nutraukimas gali turėti didžiulį teigiamą poveikį širdies sveikatai. Jau po kelių dienų nesuvalgius cigarečių, sumažėja kraujospūdis ir širdies ritmas, o per metus rizika susirgti koronarine širdies liga sumažėja beveik perpus. Praėjus penkeriems metams po rūkymo nutraukimo, insulto rizika sumažėja iki to lygio, kuris būdingas nerūkančiam asmeniui.
Rūkymo nutraukimo metodai
Yra įvairių metodų, kurie gali padėti žmonėms mesti rūkyti, įskaitant elgesio terapijas, nikotino pakaitinę terapiją ir medikamentus. Svarbu rasti tinkamą metodą, kuris tiktų individualioms reikmėms ir būtų vykdomas pagal specialistų rekomendacijas.
Išvados
Rūkymas turi neabejotiną neigiamą poveikį širdies sveikatai. Supratimas, kaip rūkymas veikia širdį, gali padėti žmonėms priimti sprendimą mesti šį žalingą įprotį ir pagerinti savo gyvenimo kokybę. Apibendrinant, siekiant užtikrinti širdies sveikatą, ypač svarbu imtis prevencinių priemonių, siekiant sumažinti rūkymo paplitimą ir skatinti rūkymo nutraukimą.